Jak koupit akcie?

Jednou za čas se objeví otázka začínajícího investora jak koupit akcie. Než napíšu jednoduchý návod jak investovat do akcií, tak napíšu pár výstrah, protože takové otázky dávají vždy úplní začátečníci (větší zelenáči jako jsme my), a ti si často neuvědomují rizika spojená s akciemi.

1. Během finanční krize, jakou dnes prožíváme, se může zdát, že investice do akcií je nadmíru atraktivní. Akcie totiž za poslední rok ztratily desítky procent své ceny. Takto se nám to však mohlo zdát i pro půl rokem, tři čtvrtě rokem, kdy akcie téměř na všech trzích padaly. Dnes vidím, že klesly ještě hlouběji.
To že akcie hluboko klesly neznamená, že nemohou padnout ještě hlouběji

2. Před nákupem akcií je na místě otázka, zda mám strategii a vím jak akcie některého podniku vybrat. Na základě čeho budu vybírat atraktivní, nebo podhodnocené společnosti? Pokud mi jde pouze o to, že akcie jsou velmi levné a určitě budou růst, tak nemám dost informací a žádnou strategii na výběr jednotlivých podniků. Proto bych se měl zaměřit raději na akciové fondy, které mi dávají možnost mít podíl na desítkách až stovkách akcií. To snižuje riziko špatného výběru akcií, čili diverzifikujeme. Diverzifikací dosáhneme to, že nám nevadí krach jedné společnosti, protože to bude pouze zlomek portfolia.

Pokud nemám strategii investice do akcií, tak jednoduše pouze hraji hazardní hru

3. K akcím se dostanu přes obchodníky s cennými papíry, ocp - Takzvaných brokerů. Broker je můj partner, který mi zprostředkuje přístup na burzu - pomocí něj nakoupím cenné papíry. Je třeba si uvědomit na čem takový broker vydělává. Vydělává na poplatcích, které platíme za každý uskutečněný obchod. Proto si nás brokeři snaží vychovat tak, abychom dělali co nejvíce obchodů. Klidně i několik denně a hlavně na margin. Broker jsi nám vychovává tím, že pro nás pořádá školení zdarma, dává nám doporučení, analýzy, tipy, rady. Není to jeho dobrosrdečnost a ani mu velmi nezáleží na tom abychom pomocí těchto doporučení a tipů vydělali. Jde mu o to, abychom udělali co nejvíce obchodů za každou cenu a aby on zvýšil objem svých poplatků. To i za cenu toho, že nováčky naučí obchodovat na margin (úvěr), což je extrémně nebezpečné a rizikové.

Brokera používám pouze jako prostředníka mezi mnou a burzou. Jeho doporučení a tipy ignoruji a držím se své strategie!

2 komentáře:

  1. Portál MSN přinesl pět tipů, jak se vyhnout úskalím investování a přitom vydělat kopu peněz. Jedním z klíčových faktorů je konfrontovat své obavy o akcie se získávanými znalostmi a důvěrou v investování. Pokud budete postupovat pomalu krok z krokem, brzy budete mít úspěch jako Buffett.

    Viz pět kroků, které vám pomohou s hledáním úspěšných akcí:
    1. Investujte do toho, co znáte

    Cena akcií není založena na výkonnosti firmy v minulosti, ale na tom, co si investoři myslí, že bude dělat v budoucnosti. Investoři očekávají velké věci od Applu, jehož cena se pohybuje ročně mezi 330 až 360 dolary za akcii. Revoluci však neočekávají od Wal-Martu, jehož akcie uvízly v rozhraní 50 až 60 dolarů za akcii.

    Naučte se číst akcie a kupovat ty, o kterých si myslíte, že půjdou nahoru. Jedním ze způsobů je využít dobrý screener akcií. Například StockScouter MSN.

    Dalším způsobem, jak poznat akce, je tvrdá práce s čísly. Zaměřte se na poslední zprávy o zisku a přečtěte si, na čem společnost nejvíce vydělávala. Nezapomínejte také na zprávy analytiků, ty vám pomohou získat slušný přehled o akciovém trhu. Musíte žít s akciovým trhem. Je to velmi tvrdá práce, která je však absolutní nutností.
    Snímek: Reuters
    Zdroj: Reuters

    2. Sledujte dividendy

    Dividendy nejsou tak důležité pro mladší investory, kteří si mohou dovolit luxus, jakým je čas. Zároveň mohou jít do většího rizika. DIVIDENDA vám však řekne, kolik umí akce vydělávat za vás a jak se daří společnosti. Jedna z nejlepších dividendových akcií, Procter & Gamble, dokázala zvyšovat dividendy 54 let v rande. Což představuje celkový roční výnos ve výši 7,5%.

    Další dobrou dividendovou sázkou jsou PepsiCo (PEP), Kimberly-Clark (KMB), Abbott Laboratories (ABT), Walgreen (WAG) a Johnson & Johnson (JNJ).

    OdpovědětVymazat
  2. 3. Najděte si strategii a držte se jí

    Sam Buffett často říká, že za své bohatství vděčí i tomu, že své strategie se drží v dobro i špatném. Vezměte si z něho příklad. Nakupuje takové společnosti, o kterých si myslí, že budou přinášet výdělky. Chce výsledky. Nedávno řekl, že pokud by si měl vybrat mezi vším zlatem na světě aa vší zemědělskou půdou v USA, tak by si vzal zemědělskou půdu, protože ta vyrábí a dodává výnosy.

    I "investor amatér" musí mít svá pravidla a držet se jich.

    4. Diverzifikujte

    Bez ohledu na to, jak moc máte rádi solární průmysl, nedávejte všechny své peníze do solárních zdrojů. Klíčem k vybudování dobrého investičního portfolia je diverzifikace. Nynější způsoby investování na burze naštěstí nabízejí několik velmi dobrých způsobů, jak to udělat.

    Každé portfolio by však mělo jít nad rámec akcí a zaměřit se například i na státní dluhopisy nebo fondy peněžního trhu. Je třeba také zvážit investice do drahých kovů v podobě zlata nebo stříbra. Výhodnou možností mohou být také dividendy z velkých realitních investičních fondů jako Brandywie (BDN) aebo Liberty Property (LRY).
    5. Mějte disciplínu

    Tuto radu je asi nejtěžší dodržet. Je téměř nemožné zachovat klid, když vaše akcie zažívají divoké výkyvy. Dokonce i finančního guru Jima Cramera popadlo šílenství, když v panice v roce 2008 stáhl z akciového trhu peníze, které potřeboval na své investice na příštích pět let. Ve zpětném pohledu byl však rok 2008 nejlepším obdobím vstupu na trh.

    Pokud budete postupovat podle bodů 1-4, budete mít dostatečné znalosti a sebedůvěru na uvážilive kroky na akciovém trhu. Nemůžete však dopustit, aby emoce zasahovaly do vašich rozhodnutí. Přemýšlejte o tom, jak disciplinovaný je ve svém přístupu Buffett.

    OdpovědětVymazat